22 lut 2015

# 11 - Formy w MHZP / Forms in MHZP

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odwiedziłam w maju 2014 roku, aby zrealizować zdjęcia do projektu ARCHIMETRIE. Udało mi się przygotować kilka ciekawych obrazów, których esencją stało się wyczekiwanie i wrażliwość na każdą zmianę oświetlenia słonecznego. Obiekt zaprojektowany przez pracownię znakomitego fińskiego architekta, profesora Rainera Mahlamäkiego z pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects, przy współpracy z polską pracownią Kuryłowicz & Associates jest jednym z tych budynków, którego klimat jest niemal uzależniony od zmieniających się naturalnych warunków oświetleniowych. Miałam sporo czasu na to, aby cieszyć się prostotą, elegancją, a przede wszystkim amorficznymi ścianami holu wejściowego, którego prostota i harmonijność dają ukojenie zmysłom. 

Muzeum skupiające się na historii Żydów żyjących w Polsce, poświęcone mogłoby być holocaustowi i czarnym stronom historii, jednak architekci projektując to miejsce dalecy byli od nadania budynkowi dramatycznych cech: wnętrze holu w budynku ożywa z każdym promieniem słońca i zmienia swoje oblicze z godziny na godzinę, a ekspozycja skupia się na kulturze i dziejach historycznych tysiącletniej obecności Żydów w Polsce.

Fotografowanie muzeów to trudne wyzwanie. Obiekty odwiedzane są często przez setki tysięcy ludzi rocznie, dlatego obecność fotografów do rzadkich nie należy. Często widzimy wiele podobnych zdjęć z danego miejsca, a fotografowanie konkretnych elementów i miejsc staje się wręcz oczywiste i przewidywalne. A to trudne gdy chce się wykonać wyjątkowe fotografie. Trzeba też pamiętać o tym, że uzyskanie pozwoleń na fotografowanie ze statywem jest naturalną częścią procesu wykonania zdjęć jeśli myślimy o tym poważnie. 

W całej tej pajęczynie przewidywalnych zobowiązań, czas fotografowania staje się jedynie wierzchołkiem góry lodowej jaką jest przygotowanie. Ale warto starać się i spędzać czas w tak pięknych miejscach z aparatem, nawet jeśli ktoś w tym miejscu zrobił podobne ujęcia, a w internecie widzieliśmy już kilkaset niemal identycznych zdjęć. Pokazuję z radością tylko dwa kadry.

Hol wejściowy, Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa, 2014
Entrance Hall, Museum Of The History Of Polish Jews, Warsaw, 2014
Projekt/project: Lahdelma & Mahlamäki Architects + Kuryłowicz & Associates
© Anna B. Gregorczyk 


Hol wejściowy, Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa, 2014
Entrance Hall, Museum Of The History Of Polish Jews, Warsaw, 2014
Projekt/project: Lahdelma & Mahlamäki Architects + Kuryłowicz & Associates
© Anna B. Gregorczyk 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz